Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

KrásaVlasy

Najlepšie domáce DIY masky na vlasy

Suché, poškodené, rovné, kučeravé, rozštiepené, bez lesku, mastné či nepoddajné… Každá z nás pozná tie svoje najlepšie a chce im dopriať kvalitnú starostlivosť. A mnohé sme podľahli marketingu veľkých firiem a myslíme si (alebo sa skôr s nádejou modlíme), aby na tie naše (v)lásky zabral zázračný produkt v ružovej či zlatej fľaštičke.

 

 

Koľkokrát sa vám však stalo, že ste produkty poctivo používali a nikam to neviedlo? Kozmetický priemysel má jednu malú výhovorku – krása vychádza z vnútra a ak je nevhodná celá životospráva, tak nás nezachránia ani zatracované sulfáty.

Pozrime sa teda bližšie na svoje taniere a doprajme vlasom iba to, čo by sme sa nebáli sami zjesť. Namiešať si doma masku na vlasy je skvelý spôsob ako si dopriať chvíľu ako v drahých kúpeľoch. Idete do toho s nami?

Najlepšie DIY vlasové masky
Najlepšie DIY vlasové masky

 

DIY maska na mastné vlasy

Rýchlo sa mastiace vlasy fungujú v cykle, z ktorého je ťažké dostať sa von. Je nutné ich častejšie umývať a to ich ešte viac vysušuje. Preto sa spúšťa obranný mechanizmus a pokožka tvorí ešte viac mazu. Využite silu vajíčok! Z vajíčok však použite iba bielky – tie obsahujú proteínové enzýmy, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočný maz.

Postup:

 1. Jedno bielko vajíčka zmiešajte so šťavou z polovice citrónu.
 2. Natrite touto zmesou vlasy od korienkov po končeky. Ak máte dlhšie vlasy, môžete použiť viac bielkov a citrónovej šťavy.
 3. Masku nechajte pôsobiť minimálne 30 minút, ale čím dlhšie ju necháte pôsobiť, tým lepšie.
 4. Potom ju zmyte vlažnou vodou, tento krok je veľmi dôležitý. Horúca voda by negovala účinok masky, preto sa jej vyhnite.

 

DIY maska na suché vlasy

Sme všetkými desiatimi za individuálny prístup, no môžeme povedať, že problém so suchými vlasmi majú najmä dámy s kučerami a s farbenými vlasmi. Ak im chýba lesk a už na pohľad cítite ich suchosť, potrebujú hydratáciu.

Mnoho ľudí s týmto problémom siahne po olejoch, pretože im to pripadá ako najlogickejší postup. Oleje však nedokážu dostať do štruktúry vlasu vodu tak dobre, ako nasledujúca maska. Jej výhodou je aj to, že vlasy nezaťaží a nevytvorí z nich pramienky pripomínajúce slamu.

Postup:

 1. V malej miske zmiešajte 1 čajovú lyžičku medu, 1 surové vajíčko a 1 polievkovú lyžicu jablčného octu. Podľa dĺžky vašich vlasov môžete prispôsobiť množstvo ingrediencií – ak máte veľmi dlhé alebo husté vlasy, zdvojnásobte ich.
 2. Naneste na celú dĺžku vlasov, od korienkov po končeky a nechajte pôsobiť pol hodiny.
 3. Potom vlasy dôkladne opláchnite.

Táto maska je vhodná pre všetky typy vlasov, dodáva im lesk a pružnosť.

 

DIY maska proti lupinám

Existujú desiatky príčin, prečo sa nám na pokožke hlavy objavujú lupiny, ale v prvom rade ide o vysúšanie pokožky v dôsledku teplotných rozdielov medzi exteriérom a interiérom. Preto si lupiny oprašujeme skôr zo zimných svetrov ako z letných plaviek. Suchá pokožka hlavy potrebuje jemné odstránenie pomocou peelingu, ktorý môžete použiť aj na tvár. Multifunkčné a ešte aj zdravé? Povedzme si rovno, ako na to.

Lupiny vo vlasoch
Lupiny vo vlasoch

Postup:

 1. Budete potrebovať 2 polievkové lyžice kokosového oleja a 4 čajové lyžičky kryštálového cukru. Pridajte k nim 2 kvapky čajovníkového esenciálneho oleja a 5 kvapiek mätového esenciálneho oleja. Všetko dobre premiešajte, kokosový olej by mal byť roztopený, ale nie horúci. Hrany kryštálikov cukru v oleji zjemnejú, preto sa nemusíte obávať poranení pokožky.
 2. Peeling je ideálne aplikovať v sprche na vlhké vlasy. Vytvorte vo vlasoch cestičky a naneste na nich peeling prstami. Potom urobte cestičku približne o štyri centimetre ďalej a naneste na ňu ďalšiu dávku peelingu.
 3. Keď ho budete mať rovnomerne nanesený na celej hlave, jemne ho vmasírujte do pokožky (približne 1 až 3 minúty).
 4. Potom ho nechajte vstrebávať ako masku, počas celého trvania sprchy a nakoniec opláchnite.

Čajovníkový olej pôsobí proti plesniam a baktériám, zatiaľ čo mätový olej podporí krvný obeh a tým aj obnovovanie buniek pokožky hlavy. Kokosový olej pôsobí protizápalovo a cukor sa rozpúšťa na kyselinu, ktorá rozkladá odumreté bunky. Spolu sú ako štyria mušketieri bojujúci za krásne vlasy!

 

DIY maska na poškodené vlasy

Vlasy môžu byť poškodené kvôli stylingovým pomôckam, vysokej teplote, farbe na vlasy alebo kvôli znečistenému prostrediu. Olivový olej spolu s avokádom ich našťastie dokážu zachrániť.

Obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré vlasom dodajú silu a lesk. Odovzdajú im aj antioxidanty, čím bojujú s voľnými radikálmi, preto sa hodia pre ľudí žijúcich v meste. Pri súčasnom znečistení prostredia ich však oceníme v každom kúte planéty. Avokádo omladzuje pokožku a hydratuje ju.

Poškodené vlasy
Poškodené vlasy

Postup:

 1. Pripravte si teda polovicu avokáda, 1 vajíčko, 1 polievkovú lyžicu olivového oleja a 1 polievkovú lyžicu medu. Masku nanášajte na mokré vlasy, začnite pri končekoch a postupujte smerom ku korienkom. Končeky vlasov trpia najviac, pretože sa neustále dotýkajú nášho oblečenia a omnoho ľahšie sa štiepia.
 2. Po nanesení masky si zatočte vlasy a vytvorte z nich drdol, ktorý schováte pod kúpaciu čiapku.
 3. Aby ste pomohli aktivovať jednotlivé ingrediencie, mali by ste si desať minút fénovať vlasy cez kúpaciu čiapku – samozrejme, nejde o ich vysušenie, iba o dodávanie tepla.
 4. Po desiatich minútach nechajte masku pôsobiť ešte ďalších 20 minút a nakoniec ju z vlasov opláchnite v sprche.

 

DIY maska na podporu rastu vlasov

O plešatých mužoch existuje niekoľko pozitívnych i negatívnych mýtov – isté je len to, že mnohým plešinka pristane. U žien je vypadávanie vlasov trochu iné a bojovať by sme s ním mali aj preventívne. Využite voňavé korenie, škoricu, v kombinácii s kokosovým olejom. Podporíte tak prekrvenie pokožky hlavy a posilníte vlasy, ktoré budú rásť o niečo rýchlejšie ako doteraz.

Postup:

 1. Škoricu a kokosový olej zmiešajte v pomere 1:1 a naneste si túto masku na korienky.
 2. Po 45 minútach masku opláchnite.
 3. Aplikujte aspoň raz týždenne.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.