Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

Kozmetika

Najlepšie a cenovo dostupné pánske parfumy 2023

Aktualizované: 3.2.2023
 
Príťažlivá a pekná vôňa nie je výsadou len pre ženy. Aj muži túžia po peknej vôni. Ako však spoznať, ktorý parfum vám najlepšie sadne? Aké kritériá rozhodujú pre výber tej správnej intenzity parfumu a jeho vône? V článku si povieme niečo o tom, podľa čoho vyberať a zároveň vám ponúkneme zopár výborných tipov pre rok 2023.

 

Druhy vôní a ich kvalita

Vo všeobecnosti sa jednotlivé vône rozdeľujú podľa svojho vonného základu, ktorý v parfume prevažuje. Najčastejšie ide o orientálny, kvetinový, drevitý, kožený, kapradinový, cyprusový a citrusový základ.

Pochopiteľne, kvetinové vône uprednostňujú skôr ženy ako muži. Pre pánov sú najvhodnejšie drevité vône (napríklad santalové drevo alebo céder). Tie sa veľmi často kombinujú, napríklad s orientálnymi vôňami, ktoré sú ideálne hlavne v zimnom období.

Drahšie parfumy pre pánov sú zase výnimočné koženými vôňami, ku ktorým patria vône tabaku, kože, medu či drevného dechtu. Populárne sú však aj cyprusové vône (bergamot, pačuli, dubový mech), ktoré ale zároveň patria aj k tomu najluxusnejšiemu, čo dnešný trh ponúka.

Medzi výhradne pánske vône môžeme zaradiť kapradinové vône (mäta, kumarín…), ktoré sú častou zložkou tých najpredávanejších, no stále ešte cenovo dostupných parfumov.

Kvalitu vône meriame podľa dĺžky trvania vône. Základným pravidlom pritom je, že zimné vydržia dlhšie ako tie letné. Dôvod je jednoduchý. Používajú sa v nich totiž ťažšie tóny a vo väčšej intenzite. Naopak, letné vône sú sviežejšie a ľahšie. Napríklad kvalitná letná vôňa vydrží 5 až 7 hodín, no zimná až 10 hodín.

Tip

Pri výbere parfumu by ste si mali najskôr zvážiť účel, za akým si parfum kupujete. Tiež to, čo od toho produktu čakáte a či je pre vás dôležitejšia cena, overená značka alebo kvalita spracovania. Nie je jedno, či si kupujete parfum na bežné nosenie, alebo na nejakú významnú spoločenskú udalosť.

 

Druhy parfumovaných produktov

Pri výbere parfumu je dôležité zohľadniť, aký druh parfumovaného produktu hľadáte. Trh totiž ponúka niekoľko možností, a to nasledovné:

  • Parfum (Extrait de Parfum – P) – obsahuje 15-40 % vonných zložiek. Predstavuje najviac koncentrovaný typ vône. Vyrába ho iba niekoľko známych značiek. Zvyčajne býva menších objemov a cena je najvyššia. Intenzita a výdrž vône je však vysoká a preto vám aj dlhšie vydrží. Používa sa najmä na slávnostné príležitosti.
  • Parfumovaná voda (Eau de Parfum – EdP) – obsahuje približne 15 % vonných esencií. Ide pritom o optimálny pomer medzi alkoholom a vonnými zložkami, preto je šetrný k citlivejšej pokožke. Od pravého parfumu sa odlišuje iba menšou intenzitou vône a menšou výdržou. Ideálna na každodenné použitie.
  • Toaletná voda (Eau de Toilette – EdT) – obsahuje 5 až 15 % vonných látok a asi 80 % liehu. Ideálne pre tých, ktorí vône často striedajú. Voňajú však kratšiu dobu ako parfumované vody. Na druhú stranu ale ich cena je priaznivejšia.
  • Kolínska voda (Eau de Cologne – EdC) – obsahuje iba 4 % vonných látok v približne 70 % liehu. Patrí k najmenej koncentrovaným typom vôní. Používa sa po holení, pričom môže nahradiť aftershave. Vydrží približne iba 1 až 2 hodiny a preto sa predáva vo väčších baleniach a za priaznivú cenu.
  • Eau de Fraiche – obsahuje približne 2 % vonných častíc, čo predstavuje najnižšiu koncentráciu vône, akú si môžete kúpiť. Obstarávacia cena je veľmi nízka, a dostupná pre každého. Vôňa však veľmi dlho nevydrží a preto ju treba aplikovať viackrát počas dňa.

 

Vyberáme najlepšie cenovo dostupné parfumy

Parfém je najlepšie vyberať podľa seba a svojho uváženia. Rozhodne sa nespoliehajte iba na rady predavačiek v parfumérii. Tie sa môžu totiž riadiť podľa toho, čo sa im ťažšie predáva a nie tým, čo je pre vás najlepšie.

Pri výbere parfumu tiež pamätajte na to, že jemnejšie vône ocenia tí, ktorí sa chystajú do spoločnosti viacerých ľudí. Príjemná a decentná vôňa totiž neobťažuje okolie. Ťažšie a korenisté vône si vyberajte na obchodnú príležitosť. Budete pôsobiť sebavedomo a dominantne.

 

1. Hugo Boss No.6 Bottled toaletná voda pánska

Pánsky parfum Hugo Boss
Hugo Boss No.6 Bottled

Zdôrazňuje mužský charakter. Toaletná voda Hugo Boss No.6 sa hodí všetkým cieľavedomým mužom so zdravou dávkou sebadôvery. Jej vôňa vyžaruje úspech a zdravú sebadôveru.

Zložením ide o kombináciu elegancie a štýlu, pričom prekypuje sviežimi a zmyselnými tónmi. Rovnako vyžaruje sofistikovanosť a čistú radosť zo života. Základ vône je tvorený korenisto-kvetinovým tónom a v jeho srdci zase prevažuje pelargónia a kúsok klinčeka. Vôňu završujú tóny santalového dreva, cédru a vetiveru. Ideálne na každodenné nosenie.

Cena (100ml): približne 40-55 Eur.

Viac informácií >>

 

2. Christian Dior Fahrenheit toaletná voda pánska

Pánsky parfum Dior
Christian Dior Fahrenheit

V našich končinách ide o jeden z najpredávanejších parfumovaných produktov. Je vhodný pre každého muža a akéhokoľvek veku. Môžete ho nosiť na každú príležitosť, každý deň a bez ohľadu na ročné obdobie.

Vôňu tvorí kombinácia bergamotu, cédra, stredomorskej mandarínky, intenzívneho citrónu, omamnej levandule, muškátového orieška a harmančeka. Dotvárajú ju tóny konvalinky, jazmínu, santalového dreva, fialky a ďalšie vonné zložky. Z nich dominuje najmä ambra, pižmo a pačuli. Ide o naozaj opojnú vôňu, ktorá sa páči väčšine žien.

Cena (100ml): približne 80-100 Eur.

Viac informácií >>

 

3. Bvlgari Man in Black Intense parfumovaná voda pánska

Pánsky parfum Bulgari
Bulgari Man in Black Intense

Pre všetkých mužov, ktorí majú svoj vlastný štýl, majú radi voľnosť a dobrodružstvo. V zložení vône je cítiť nádhernú zmyselnosť sily prírody. Základom vône je nádych pikantného korenia, jemných kvetov a intenzívnej kože.

Vôňu dotvára aróma rumu, ktorá jej dodáva jedinečný charakter. Výsledkom je aromatický parfum, ktorý sa hodí na každodenné nosenie i do spoločnosti. Prípadne na slávnostný večierok.

Cena (100ml): približne 110 Eur.

Viac informácií >>

 

4. Yves Saint Laurent La Nuit De L´Homme Eau Electrique toaletná voda pánska

Pánsky parfum Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent La Nuit De L´Homme Eau Electrique

S touto elektrizujúcou toaletnou vodou pre mužov dosiahnete zmyselnú dokonalosť. Vynikajúca voľba na spoločenskú udalosť, ktorá okolie očarí svojou nespútanou a omamnou vôňou. Dominujú jej predovšetkým jemné akordy vyzretých jabĺk. Tie dodávajú tejto toaletnej vode sviežosť a zmyselnosť zároveň.

Časom sa vôňa mení na tóny pelargónie a vanilky, ktoré jej pridávajú charakter elegancie a prebúdzajú zmyselné afrodiziakálne vlastnosti. Elektrický náboj tejto vône je tak intenzívny, že očarí nejednu ženu.

Cena (100ml): približne 90-100 Eur.

Viac informácií >>

 

5. Paco Rabanne XS Black toaletná voda pánska

Pánska voňavka Paco Rabanne
Paco Rabanne XS Black

Priamo magnetická toaletná voda Paco Rabanne Pure XS vám umožní zažiť pocit excesívnej zmyselnosti. Základom je orientálna vôňa, ktorá je ale plná kontrastov spájania chladivých a hrejivých tónov.

Voňavú arómu dopĺňajú vibrujúce zelené tóny a šťavnaté citrusy, ktoré sú v dokonalej harmónii so zázvorom a materinou dúškou. Vôňu uzatvára intenzívny drevitý tón, škorica a vanilkový likér. Hodí sa na denné aj večerné nosenie.

Cena (100ml): približne 40-50 Eur.

Viac informácií >>

obrázky: heureka, freepik

 

Špeciál

Špeciálny obsah na dámskom magazíne Hriešne Krásna