6 DIY pleťových masiek na rôzne typy pleti

Majiteľky citlivej alebo problematickej pleti dobre vedia, že do kvalitnej základnej starostlivosti je nutné investovať. Okrem krému, séra a čistiaceho gélu jej chceme dopriať aj čosi navyše, malý rituál na konci týždňa, ktorý ju pripraví na ďalšiu záťaž.

Vy už isto viete, že pleti neprospievajú iba drahé kúry, séra a kyseliny v kozmetických prípravkoch. Pomôcť vám môže vlastná chladnička a komora. DIY pleťové masky si vyrobíte za pár minút, stačí správne skombinovať suroviny, ktoré jej budú „chutiť“.

Prinášame vám niekoľko tipov DIY masiek pre rôzne typy pleti: na suchú pleť, mastnú pleť, citlivú pleť, začervenenú pleť a na všetky typy pleti. Všetky vaše bežné problémy s pleťou vyrieši iba to, čo nájdete vo vašej chladničke či komore. Neveríte? Poďte sa na to pozrieť.

 

1 DIY maska na suchú pleť

Suchá pleť potrebuje všetku výživu, ktorú jej vieme dopriať. Preto na jej výrobu použite avokádo, bohaté na omega-3-mastné kyseliny. Polovicu avokáda zmiešajte s 2 polievkovými lyžicami bieleho jogurtu, 1 čajovou lyžičkou olivového oleja a 1 polievkovou lyžicou medu.

Na miešanie odporúčame použiť vidličku. Potom si masku naneste v bohatej vrstve na tvár a po 20 minútach ju opláchnite vlažnou vodou. Na konci si pleť natrite denným krémom.

 

Starostlivosť o pleť - domáce pleťové masky

 

2 Mastnú pleť vyrieši pomarančová šťava

Tie, ktoré trápi mastná pleť robia často chybu používaním prípravkov, ktoré obsahujú alkohol. Prinášajú totiž príjemný pocit čistoty a suchšej pleti. V skutočnosti pleť vysušujú až priveľmi a to vedie k ešte výraznejšej tvorbe mazu. Pomarančová DIY maska obsahuje dávku vitamínu C, ktorý pomáha odstraňovať toxíny, vyhladzovať jemné vrásky a zároveň pleť hydratuje.

Stačí zmiešať: 1 polievkovú lyžicu bieleho jogurtu, dužinu a šťavu z 1/4 pomaranča a 1 čajovú lyžičku medu. Maska, ktorú takto vytvoríte, bude veľmi tekutá, ale postačí vám aj tenká vrstva, ktorú necháte pôsobiť 20 minút. Ak vám je takáto konzistencia nepríjemná, pridajte k maske pomleté ovsené vločky a ihneď ju naneste na tvár.

 

3 Káva ako ďalší skvelý DIY tip na mastnú pleť

Ďalší DIY tip na mastnú pleť môžete kľudne začať dúškom kávy z niektorej skvelej slovenskej pražiarne kávy. Budete totiž potrebovať jednu lyžicu kávovej usadeniny z čerstvo uvarenej kávy, tzv. kávového gruntu. Ten zmiešate z lyžicou bieleho jogurtu.

Vytvoríte tak kávový peeling, ktorým jemne masírujte tvár a napokon opláchnite vlažnou vodou.

 

4 Uhorka s medom – skvelá DIY maska na citlivú pleť

Vo svete starostlivosti o pleť nie je nič horšie, ako investovať do produktov pre citlivú pleť a opäť zažiť sklamanie. Pálenie, svrbenie, začervenanie – ak je aj u vás na dennom poriadku, vyskúšajte masku podľa nasledujúceho receptu.

Uvarte hrnček čierneho čaju a po piatich minútach doňho primiešajte med. Potom pridajte uhorku nakrájanú na plátky. Môžete pridať aj jednu-dve kvapky esenciálneho oleja, napríklad levanduľového.

Po desiatich minútach poukladajte takto namočené plátky uhorky na pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Uhorka hydratuje, med a esenciálny olej pôsobia protizápalovo a čierny čaj upokojuje vašu pokožku.

 

Domáca maska na pleť

 

5 DIY maska z matcha čaju na začervenanú pleť

Použite čajovú lyžičku matcha s čajovou lyžičkou dužiny z aloe vera. Môžete si potrieť celú tvár alebo iba miesta, kde je začervenanie najvýraznejšie. Kofeín obsiahnutý v matcha čaji pomáha stiahnuť drobné žilky a vaša tvár bude pôsobiť menej ružovo.

 

6 Výživná DIY maska pre všetky typy pleti

Niekedy sa chceme iba trochu rozmaznať, upokojiť a vyživiť pleť. Vtedy odporúčame siahnuť po obyčajnom droždí. Odlomte si približne 1/4 celej kocky droždia a premiešajte ho napríklad s polievkovou lyžicou bieleho jogurtu, alebo iba s trochou vlažnej vody. Výsledkom by mala byť pasta, ktorá síce nebude krásne voňať, ale dodá pleti hydratáciu, pružnosť a harmonizuje ju.

obrázky: pexels.com