Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

LifestyleVlasy

Zero waste a Low waste tipy pre ženy

Málokedy sa stáva, že celosvetový trend má za sebou hlbokú myšlienku a jeho cieľom nie je propagácia konzumného života. Medzi takéto výnimočné trendy rozhodne patrí vlna low waste, resp. zero waste, teda bezodpadový prístup k životu v „dobe plastovej“.

 

 

Zero waste – bezodpadový prístup k životu v „dobe plastovej“

Na vlastnej koži pociťujeme, že zero waste, a teda nulová produkcia odpadu je veľmi veľmi náročná a v niektorých prípadoch až utópia. Či chceme alebo nie, fungujeme v reálnom svete, ktorý je občas uponáhľaný a nulový odpad pre život v meste je takmer nemožný.

Preto sa pripájame k prúdu low waste – teda za zníženie produkcie odpadu – ktoré ocení každú snahu a prebieha v malých krokoch.  Vyberte si teda z týchto tipov tie, ktoré sú pre vás najjednoduchšie. Zároveň porozmýšľajte, aké produkty sa vám zídu, ak chcete mať zero waste domácnosť.

Zero waste a Low waste pre ženy

 

Látkové tampóny

Namiesto vatových tampónov používajte látkové. Ak viete len trochu šiť, vyrobíte si ich úplne zadarmo doma. Vyberte si čo najjemnejší uterák a staršie bavlnené tričko, ktoré by ste inak nosili už iba doma alebo ako pyžamko.

Z oboch látok nastriháte kolieska – alebo ešte jednoduchší tvar, štvorce – a prišite ich k sebe. Ideálne je zošiť dve vrstvy bavlnenej látky s jednou vrstvou uteráka. Už nikdy viac nebudete musieť používať jednorazové vatové tampóny na odličovanie.

 

Mydlo a lufa

Ideálna kombinácia do sprchy. Ak pri umývaní používate rôzne špongie a hubky, zvoľte radšej prírodnú lufu, ktorú môžete neskôr vyhodiť do kompostu.

 

Mydlo na všetko

Aj po sprche sa vám bude hodiť počas starostlivosti o pleť tváre. Tuhé mydlá pôsobia trochu staromódne, ale keď sa dostanete do ich farebného a voňavého sveta, zistíte, že môžu byť dizajnovým doplnkom kúpeľne. Oveľa dôležitejšie je, že si môžete vybrať podľa problémov svojej pleti – na čierne bodky, na akné, na ekzémy alebo na suchú pleť.

Mydlá zero waste

 

Domáci peeling

Zmiešajte akýkoľvek olej s cukrom a niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja. Počkajte pár minút a máte peeling na celé telo. V peelingoch kupovaných v obchode sú často malé zrnká plastu, preto zvoľte radšej cukor alebo mletú kávu.

 

Tuhý šampón na vlasy

Vyzerá podobne ako mydlo, ale vytvorí bohatú penu a ošetrí vlasy rovnako spoľahlivo.

 

Oleje namiesto krémov

Tak či tak sú základom všetkých krémov, ktoré si nanášate na pleť a pokožku celého tela. Na telo odporúčame mandľový a na tvár olej z čiernej rasce, ktorý si poradí aj s problematickými partiami.

Oleje zero waste

 

Bambusová kefka a tablety na umývanie zubov

Namiesto zubnej pasty môžete vyskúšať tablety, ktoré pohryziete a umyjete si s nimi zuby ako by ste to urobili s bežnou zubnou pastou. Ak chcete byť čo najviac eko, namiesto zubnej nite používajte hodvábne vlákna a medzizubné kefky. Plastovú kefku na zuby potom nahraďte bambusovou zubnou kefkou.

 

Make-up v rozložiteľných obaloch

Ak je to možné, vyberajte si rúže, lesky, púdre či očné tiene v rozložiteľných obaloch. Môžete si vyrobiť aj vlastné produkty, ale nie je nič zlé na tom, že svojim nákupom podporíte výrobcov, ktorým záleží na trvalo udržateľných výrobkoch.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.