Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

LifestyleVzťahy

7 vecí, ktoré sa mužom najviac páčia na ženách

Červené minišaty, obopínajúce každú krivku tela, čierne podväzky, lodičky na štíhlom opätku, záhadný pohľad a krvavočervené pery… Je táto predstava femme fatale iba lacné klišé? Majú muži radšej pohodové ženy, ktoré s nimi, hoci aj v teplákoch, vybehnú večer na pivo? Alebo im do srdca prenikne až tá žienka, ktorá navarí sviečkovú presne tak ako ich mamička?

 

 

Okolo mužských preferencií existuje množstvo mýtov. Nakŕmili nás nimi časopisy, televízia a naše vlastné nevydarené vzťahy. A aj keď máme všetci individuálne potreby a túžby, veda dokázala odhaliť niekoľko vecí, ktoré muži na ženách skutočne ocenia.

 

Vôňa

Milé dámy, na to, aby ste mužovi zavoňali, vôbec nepotrebujete investovať do drahých parfémov. V skutočnosti nás príroda vyzbrojila prirodzenou vôňou, ktorá priláka práve toho správneho partnera. Nejde iba o feromóny, ktorým sa najčastejšie prisudzuje sexuálna príťažlivosť opačného pohlavia. Navzájom si ovoniavame aj hormóny a toxíny vylučované prostredníctvom potu.

Znie to možno trochu nechutne, ale čuch nám počas celej evolúcie pomáhal vyberať partnerov, s ktorými dokážeme splodiť životaschopného potomka. Keďže sme obeťou svojich génov, ktoré sa chcú donekonečna prenášať na potomstvo, niektorí ľudia nám voňajú a iní smrdia.

Pokiaľ sa muž priblíži ku krku a vlasom ženy, takmer jednoznačne vie rozhodnúť o svojich (ne)sympatiách. Robí to však úplne nevedome. Premýšľate, či sa dá tento zmysel oklamať? Dlhodobo určite nie, pretože skôr či neskôr sa dostanete do situácie, pri ktorej vašu prirodzenú vôňu neprekryje nič iné.

 

Červená farba

Je vášnivá a zvodná – či už kvôli médiám, sexy módnym ikonám alebo iba kvôli procesu vnímania nášho mozgu. Novorodenec zo všetkých farieb (okrem odtieňov sivej) rozlišuje ako prvú červenú a ostáva nám to až do dospelosti. Je jedno, či ide o červený rolák, šaty alebo topánky. Muži na nich reagujú.

Čerešnička na torte je červený rúž. A zaujímavosť navyše – aj ženám sa na mužoch páči červená farba! Tak už stačí iba vybrať správny odtieň k vašej pleti…

 

Pomer pásu a bokov

Pri evolúcii ešte chvíľu ostaneme. Niektoré aspekty nás totiž k druhému pohlaviu priťahujú ako magnet bez nášho vedomia. V prípade mužov ide o magickú kombináciu vône, kvality vlasov a pomeru pásu a bokov. Samozrejme, takéto zjednodušenie neplatí vždy a všade, ale ak sa žena zameria na svoje krivky, muži jej venujú viac pohľadov.

Vďaka svetu módy už nejde iba o konkrétny tvar tela, ale aj o strih šiat, spodnej bielizne a optické efekty dosiahnuté kontrastom farieb. Širšie boky a veľmi úzky pás priťahujú mužov preto, že sú znakom dobrého zdravia a širšieho lona, ktoré by malo lepšie zvládať pôrody detí. A to aj napriek tomu, že v súčasnosti vieme, že široká panva nemusí pôrod vôbec uľahčiť. Zároveň nezáleží na tom, či daný muž chce alebo nechce mať deti. V jeho genofonde je táto informácia zakódovaná.

 

Vyšší tón hlasu

Podľa vedcov muži vnímajú ženy s vyšším hlasom ako krajšie, pretože pôsobia mladšie. Ak počujú iba hlas a nemajú možnosť vidieť ženu, tak si ju predstavujú nízku a štíhlu. Útle telo je pritom pre väčšinu mužov veľmi príťažlivé. Ženy naopak preferujú hlboké mužské hlasy, ktoré sú znakom vyššieho obsahu testosterónu v krvi.

 

Smiech

Podľa vedcov smiech vyjadruje hneď dve podstatné veci. Prvou je optimistický pohľad na život, ktorý je pre mužov veľmi príťažlivý. Ak sa žena rada smeje, predpokladajú, že obľubuje pohodu, má zmysel pre humor a nebude riešiť drobné detaily a nedokonalosti s príliš horúcou hlavou.

Ako vyplýva z výskumu britských mužov, nie je dôležité iba to, či sa žena rada smeje, ale aj to, či sa smeje z ich vtipných hlášok, alebo skôr na nich. Keď je to napísané čierne na bielom, dáva to každému zmysel. V praxi sa však často stáva, že si robíme žarty jeden z druhého.

Muži podľa spomínanej štúdie preferovali takéto osobné narážky iba v súkromí. Pred inými ľuďmi to vnímali ako ponižovanie. Na druhej strane, pokiaľ sa žena zasmeje ich vtipom pred inými ľuďmi, pozitívne emócie voči nej u nich prudko stúpajú. Obe pohlavia sa zrejme zhodnú v tom, že je lepšie smiať sa spoločne a nie jeden druhému navzájom.

 

Vlasy

Blond, brunetka, ryšavka… Určite ste už o farbe vlasov a o ich dĺžke počuli veľa mýtov. Rôzne štúdie prichádzajú s rôznymi výsledkami a zhodujú sa iba v jedinej veci. Mužov priťahujú zdravo vyzerajúce, lesklé a na dotyk jemné vlasy. Tie sú totiž podľa nich znakom toho, že potenciálna partnerka je zdravá a mladá. Veru áno, aj v tomto prípade má prsty evolúcia!

 

Láskavosť, otvorenosť a starostlivosť

Je pravda, že muži sa na ženy doslova „nevedia vynadívať“. V priebehu tisícročí sa však naše vzťahy skomplikovali, naše životné úlohy sa zmenili a aj keď túžime po zdravom partnerovi a potomkoch, je pre nás omnoho viac dôležité emocionálne puto. Dostávame sa do vratkej oblasti individuálnych preferencií. Niektorému mužovi imponuje energická žena, extrovertka vyhľadávajúca spoločnosť, iný by dal všetko za pokojnú a nenápadnú žienku, s ktorou budú v piatok večer hrať videohry.

Vo výskumoch sa však objavili tri vlastnosti, ktoré preferovala väčšina mužov. Prvá z nich, láskavosť, vyjadruje pozitívny postoj k iným ľuďom a ochotu pomôcť, kde treba. Emocionálne chladné partnerky so širokými lakťami teda vyhľadáva iba malé percento mužov. Ako druhá dôležitá vlastnosť sa javí otvorenosť, teda ochota prijať a pochopiť. Napokon je tu starostlivosť, ktorá sa prejavuje v rodinnom živote.

Každý vzťah je iný a ľudia, ktorí doňho vstupujú, sa nezmestia do žiadnej škatuľky. Preto ak na vás niektorí bod nesedí, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Možno ste práve vy výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.