Tvár ako z kozmetického salóna? Poradíme, ako si vybrať správny make-up

Bez make-upu sa mnoho žien nepohne ani na krok a sprevádza ich každý jeden deň, sedem dní v týždni. No výber  make-upu a jeho vhodných odtieňov nie je vôbec jednoduchá záležitosť.

 

Make-up si nevyberáme iba podľa lákavého obalu či obľúbenej kozmetickej značky. Každá žena chce make-up, ktorý bude perfektne kryť všetky nedokonalosti, no na tvári bude v podstate neviditeľný.

 

Kroky, ako vybrať make-up

Ak teda chcete, aby váš make-up perfektne kryl a zároveň bol na vašej tvári prehliadnuteľný, dodržujte pri jeho výbere nasledovné kroky pre dokonalý make-up.

Výber make-upu

 

Umelé svetlo skresľuje

Umelé svetlo vytvorené žiarivkami a rôznymi neónkami zapríčiňuje skresľovanie. Make-up preto pri takomto svetle sa môže zdať iný, ako je v skutočnosti. Preto je dôležité, make-up skúšať vždy na dennom svetle.

 

Make-up skúšajte na hrane tváre

Dôležité je aj miesto, na ktorom make-up skúšate. Pre mnoho žien je prirodzené skúšať ho na zápästí či na chrbte ruky. To však nie je to správne miesto. Skúšajte ho vždy na hrane tváre.

Spravte tri prúžky – spodná časť tváre, čeľusť, krk. Jeden z prúžkov by mal byť v odtieni, ktorý sa vám zdá byť správny, jeden prúžok by mal byť o odtieň tmavší a jeden o odtieň bledší. Rozhodujte sa na dennom svetle!

 

Určite podtón vašej pleti

Pred výberom make-upu by ste si mali určiť podtón pleti. Ten je po celý rok nemenný a nezáleží od aktuálneho odtieňa pokožky. Rozlišujeme tri druhy:

  • Studený – tento podtón má pokožka, ktorá sa na dennom svetle zdá byť modrastá, ružovkastá či porcelánová. Ľuďom s týmto typom podtónu sa najviac hodia strieborné šperky a žilky na ich zápästiach sú zväčša zelenkasté, modrasté či fialové. Osobám s týmto podtónom sa najviac hodí make-up s označením C (cold).
  • Teplý – na dennom svetle sa pokožka zdá byť mierne oranžová, broskyňová či žltá. Ľuďom s týmto podtónom sa najväčšmi hodia zlaté šperky a žilky na zápästí majú zelenú až olivovozelenú farbu. Tomuto podtónu sa najviac hodí make-up označený písmenkom W (warm).
  • Neutrálny – tomuto podtónu sa hodia strieborné šperky rovnako ako zlaté. Pokožka na slnku má olivový odtieň a žilky na zápästí zelenkavomodrú farbu. Make-up, ktorý sa najviac hodí k pleti s týmto podtónom máva značenie N (neutral).

Ako na dokonalý make-up

 

Ďalšie tipy ako na dokonalý make-up

Najhoršia situácia, do akej sa žena môže dostať je, keď je jej tvár o odtieň alebo rovno niekoľko odtieňov tmavšia ako krk. Alebo naopak. Ak si teda v lete chránite tvár pred slnkom a neopaľujete si ju. Či už kvôli predčasnému starnutiu alebo z iného dôvodu, je dôležité si zladiť tvár k odtieňu pokožky na krku.

Ako vyzerá make-up na tvári ovplyvňuje aj spôsob nanášania. Prsty sú najmä pre amatérov najpraktickejšie a vďaka teplu sa make-up trochu roztopí a na pleti vyzerá prirodzenejšie. Štetce sú vhodné najmä na redší make-up a ich výhodou je veľmi presná aplikácia. Na tvári zanechávajú veľmi profesionálny efekt. V poslednom čase sa na nanášanie make-upu začali často používať hubky. Tie make-up do pleti takmer dokonale zapracujú.

Dôležité je nie len make-up a nanášanie ale aj fixácia. Ak chcete aby váš make-up vydržal počas celého dňa, výbornou pomôckou je fixačný sprej. Životnosť make-upu však predĺži aj púder.

Mať každé ráno tvár ako z kozmetického salóna nie je vôbec náročné. Dodržiavajte tieto rady a vaša tvár bude vždy a počas celého dňa dokonale upravená.

 

obrázky: unsplash.com