Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

Zdravie

Takto káva pôsobí na ženské zdravie – mýty a fakty

Káva nepochybne patrí k najobľúbenejším nápojom na svete. Ženy i muži si ju vychutnávajú aj niekoľkokrát denne. Stala sa tiež symbolom spoločenskej konverzácie spojenej s príjemným relaxom. Nemožno sa preto čudovať, že okolo nej vzniklo množstvo mýtov. Ako vplýva na ženské zdravie? Povieme si o tom v našom článku.

 

 

Pomáha káva pri chudnutí?

Každá žena túži byť krásna a mať peknú postavu. V súvislosti s tým si preto väčšina žien kladie otázku, či dokáže káva pomôcť s pár kilami navyše. Odpoveď znie ÁNO. Také jednoduché to však nebude. Káva totiž nie je čarovným nápojom, ktorý vám akoby mávnutím čarovného prútika zaručí rapídne chudnutie.

Rovnako neplatí, že čím viac kávy vypijete, tým viac schudnete. Avšak v boji s prebytočnými kilami skutočne pomáha. Základom je ale piť iba naozaj kvalitnú kávu. Napríklad pravá etiópska káva je častým pomocníkom fitness influencerov a celebrít.

Často sa tiež vedú debaty o tom, či je pri chudnutí lepšia čierna alebo zelená káva. Obe sú rovnako chutné, no v súvislosti s chudnutím sa skôr prikláňame k tej zelenej. Zelená káva totiž neprechádza typickým pražením. Svojou chuťou preto pripomína skôr zelený čaj, pričom obsahuje väčšie množstvo kofeínu.

A pri chudnutí prirodzene pomáha práve kofeín. Potláča chuť do jedla a tiež pomáha pri naštartovaní a zrýchlení metabolizmu. Čiže začnete rýchlejšie spaľovať tuky, čo je pri chudnutí zvlášť užitočné. Zároveň káva pomáha redukovať ukladanie tuku v tele a zlepšuje činnosť vnútorných orgánov.

Vedeli ste, že…

… Kolumbia patrí k najväčším producentom kávy na svete, pričom sa jej pestovanie sústreďuje najmä na odrodu Arabica? A to znamená bohatosť chuti od tónov horkej čokolády až po tóny vanilky. Začať svoj deň šálkou kvalitnej kávy z Kolumbie sa preto rozhodne oplatí.

Pochopiteľne, ak chcete schudnúť, vyhnite sa pitiu sladenej kávy, či kávy s mliekom. Zbytočne si tým zvyšujete príjem kalórií. Cukor celkovo nie je ideálny spoločník v boji s prebytočnými kilami.

 

Obsahuje káva aj vitamíny?

Prirodzene. A čím lepšia je aróma kávy, tým je pravdepodobnejšie, že obsahuje viac vitamínov skupiny B v odporúčanej dennej dávke. Kľúčovú úlohu v nej pritom zohráva aj zastúpenie draslíka, horčíka, mangánu a kyseliny listovej.

V kombinácii s antioxidantmi tak káva prispieva k posilneniu obranných mechanizmov a látkovej premene. Na druhú stranu ale treba podotknúť, že s kávou sa to nemá preháňať. Denná dávka by nemala prekročiť 3 až 4 šálky kávy. A to len v prípade, že nemáte problémy s vysokým krvným tlakom.

 

Zmenšuje káva ženské prsia?

Veľmi častá otázka, ktorá trápi mnohé ženy. Na prvý pohľad môže byť toto tvrdenie trochu pritiahnuté za vlasy, ale keď sa nad tým zamyslíme, tak to nemusí byť až taký nezmysel. Existuje dokonca aj odborná štúdia, ktorá sa tomuto problému venovala.

Podľa záverov tejto štúdie má pitie väčšieho množstva kávy priamy vplyv na zmenšenie ženského poprsia. Príliš veľa kofeínu má totiž vplyv na hormóny tela, ktoré môžu ovplyvniť veľkosť prsníkov.

Ako sme už totiž v článku zmienili, kofeín je pomáha pri spaľovaní tukov. To je dôvodom, prečo sa využíva v doplnkoch stravy, ktoré sú určené na chudnutie. Dokonca sa používa aj v prípravkoch, ktoré sú určené na boj s celulitídou. Môžeme teda povedať, že kofeín rozpúšťa tukové tkanivá, ktoré sa usádzajú v problematických partiách. A pretože prsia sú z veľkej časti zložené z tukového tkaniva, tak kofeín pôsobí aj na ne.

Na druhú stranu sa ale žiada k tomu dodať, že aby sa pitie kávy výraznejšie a vizuálne prejavilo na redukcii poprsia, tak by ste tej kávy denne museli vypiť naozaj veľa. Viac ako je príjemné a zdravé.

 

Zhoršuje káva menštruačné bolesti?

Áno, je to pravda. Kofeín naozaj môže zhoršovať menštruačné bolesti. Mierne totiž obmedzuje prietok krvi v cievach, preto sú bolesti silnejšie. Rovnako môže zhoršiť nepríjemný tlak v prsiach počas PMS.

Pamätajte, že káva vodu nezadržuje, ale naopak na telo pôsobí ako diuretikum – odvádza vodu z tela von. Preto je dobré ku káve vypiť aj pohár čistej vody na doplnenie tekutín. V opačnom prípade hrozí mierna dehydratácia. Hlavne v letnom období.

 

Môže káva zoslabovať a skracovať menštruáciu?

Podľa mnohých štúdií káva ovplyvňuje hladinu estrogénu, čo má vplyv aj na menštruačný cyklus. Na druhú stranu ale treba podotknúť, že káva je takisto zdrojom antioxidantov a znižuje riziko rozvoja ochorení ako napríklad diabetes 2 typu, Alzheimerovej choroby, cirhózy pečene, rakoviny pečene či rakoviny hrubého čreva.

Káva a kozmetika

Podľa mnohých odborníkov však najväčší problém kávy spočíva v tom, že je jedna z najviac kyslých potravín. Pokiaľ niekto žije nezdravo (zlá životospráva, stres…), potom je jeho organizmus s najvyššou pravdepodobnosťou prekyslený. A pitie kávy túto kyslosť ešte zhorší.

Riziká súvisiace s prekyslenosťou organizmu sú nasledovné:

  • vznik plesní,
  • ochorenia ciev,
  • zápaly,
  • problémy s tráviacim traktom (reflux…),
  • ochorenia srdca.

Tip

Rizík v súvislosti s prekyslením organizmu je samozrejme omnoho viac. Avšak pokiaľ je váš jedálniček pestrý a zdravý, športujete, eliminujete stres a nemáte žiadne problémy s vysokým krvným tlakom, tak pitie kávy do troch šálok kávy denne môže zdraviu skôr pomôcť, ako uškodiť.

 

Škodí káva v období menopauzy?

Áno. Tu je to naozaj nekompromisné. Ženy v období klimaktéria by sa mali kofeínu vyhnúť najlepšie úplne. Podľa niektorých štúdií môže totiž kofeín zhoršovať príznaky menopauzy – väčšie návaly tepla, zhoršenie schopnosti udržať moč, prehĺbiť náladovosť, namáhať pečeň…

Najhoršie riziko tu je ale v súvislosti s osteoporózou. Tá v menopauze prichádza vďaka poklesu hormónu estrogénu. A pitie kávy to môže ešte zhoršiť, pretože znižuje pH v organizme a toto kyslé prostredie je ideálne na vylučovanie minerálov z kostí.

 

Záver

Pitie kávy do troch šálok denne zdraviu neškodí, skôr naopak. Samozrejme iba za predpokladu, že nemáte problémy s prekyslenosťou organizmu, vysoký krvný tlak či nie ste práve v menopauze.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.