Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

KozmetikaKrása

Káva a jej využitie v kozmetike

Káva je zdrojom antioxidantov a výživných látok, ktoré pomáhajú našej pokožke i vlasom. V domácej kozmetike najviac používame zvyšok zalievanej kávy ako píling, ale môžeme s ňou ošetrovať aj problémovú pleť, zlepšiť prekrvenie pokožky a vyrovnať hladinu pH. Ako to zvládnete aj doma? Pozrite sa spolu s nami na pár jednoduchých trikov.

 

 

Káva dokáže povzbudiť vo chvíľach, kedy sa potrebujeme nabudiť energiou. Či nás už čaká náročný pohovor, vypratanie bytu pred sťahovaním alebo máme za sebou zase raz prebdenú noc pri bábätku. Moment, keď sa zastavíme a doprajeme si svoj malý kávový rituál, môže byť práve tým okamihom, ktorý nás povzbudí na celý deň.

Keďže kofeín sa vstrebáva aj cez pokožku, môžete využiť jeho účinky napríklad v pílingu, maske alebo studených obkladoch na očné okolie. Ako na to?

 

Kávový píling

Základom je kvalitná káva. Na Slovensku máme nejednu pražiareň kávy, ktorá praží skvelú kávu a dbá na kvalitu kávy viac ako vo firmách, ktoré ju vyrábajú masovo. Okrem predaja kávy vám ju môžu rovno aj namlieť – čím je káva čerstvejšie namletá, tým sú výživné látky v nej účinnejšie.

Najmä kvôli silnému sfarbeniu je vhodné kávu najskôr zaliať a vypiť, alebo použiť na výrobu obkladov pod unavené oči, o ktorých si povieme neskôr. Použiť môžete rôzne druhy kávy. Zvyšok kávy – kávový grunt – zmiešame s kokosovým alebo olivovým olejom. Ich pomer by mal byť 1:1.

 

V prípade použitia na tvár vám postačí lyžička kávovej usadeniny a lyžička oleja. Na telo si pripravte približne pol šálky kávy a oleja. Čiastočky kávy sa vo vode nerozpúšťajú, preto dokážu z tela odstrániť odumreté bunky mechanickým spôsobom. Pomáha im však aj chémia, káva je totiž kyslastá a tým rozpúšťa rôzne baktérie a nečistoty z pleti.

Kávový píling môžete použiť na tvár, ale nerobte to častejšie ako raz týždenne a nevyvíjajte prstami príliš silný tlak. Kofeín pomáha aj v boji s tukovými bunkami, preto sa skvelo hodí na ošetrovanie celulitídy, ideálne 2-3krát týždenne. Rozhodne však píling nanášajte priamo v sprche.

Olej pokožku vyživí, ale vo vani či sprche zanechá viac neporiadku. Preto môžete použiť aj alternatívny recept na píling, v tomto prípade však iba na telo. Stačí zmiešať pol hrnčeka kávovej usadeniny, pol hrnčeka hnedého cukru a približne štvrť hrnčeka citrónovej šťavy (môže jej byť aj viac alebo menej, podľa konzistencie pílingu). Takýto píling je drsnejší a hodí sa napríklad na stvrdnuté päty alebo suché lakte.

 

Kávové obklady a maska na oči

Káva a kozmetika

Po uvarení silnej kávy do nej namočte dva vatové alebo látkové tampóny. Vložte ich do chladničky aspoň na 20 minút. Potom si ich priložte na oblasť pod očami. Neukladajte ich priamo na oči, aby ich káva nepodráždila. Takto sa za 10 minút zbavíte opuchu a nepríjemnej únavy.

Na okolie očí si môžete pripraviť aj kávovú masku. Trochu kávovej usadeniny v mažiariku rozdrvte s niekoľkými kvapkami kávy kým nevznikne jemná pasta. Potrite si ňou očné okolie (snažte sa nedostať túto pastu do očí). Po piatich minútach masku jemne opláchnite vlažnou vodou.

 

Podporná liečba akné

Akné vzniká tak, že oleje, odumreté kožné bunky a nečistoty upchajú póry. Keď si pleť každý druhý deň jemne potriete kávovým gruntom, šetrne odstránite väčšie nečistoty a obnovíte svoju pokožku. Základ je príliš na pleť netlačiť a neobrusovať ju nasilu. Čím jemnejší je grunt, tým lepšie. Na záver si pleť poriadne opláchnite.

 

Kávová ochrana pred slnkom

Znie to možno trochu zvláštne, ale je potvrdené, že káva dokáže chrániť pred slnkom – samozrejme, iba pokiaľ ju pot nezmyje z pokožky. Ak ste mimo domu a nemáte možnosť kúpiť si slnečný krém, potrite sa kávou.

 

Ak by všetky ženy poznali využitie kávy v kozmetike, určite by bol celkový predaj kávy oveľa vyšší. Pri výrobe domácej kávovej kozmetiky máte voľnú ruku a môžete využiť jej rozmanitosť. Rôzne druhy kávy majú totiž rôzne účinky. Kyslejšia káva je vhodná na píling celého tela. Sladší typ kávy je zase vhodný na obklady a na ošetrenie problematickej pleti.

obrázky: wikihow.com, stylecaster.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.