Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

Móda

Rozdiely medzi retro a vintage oblečením

Viacero ľudí si neuvedomuje, že sú rozdiely medzi retro a vintage oblečením, avšak ak chcete zaujať kamošov na najbližšej spoločenskej akcii, naučte sa význam oboch slov! Oba výrazy majú čo to spoločné, no sú medzi nimi určité rozdiely.

 

Vintage oblečenie

Slovo „vintage“ sa používa na označenie vecí, ktoré boli vyrobené v roku 1920 a neskôr a zároveň nie neskôr ako pred 20 rokmi. Tento výraz sa teda používa na označenie veku vecí, nie na označenie štýlu.

Ľudia zvyčajne považujú klapkové šaty, ktoré boli typické pre 20té roky, za vintage kúsok, ale ak neboli vyrobené aspoň pred 20 rokmi (alebo neskôr), nie sú naozaj vintage. Skrátka, aj keď môžu vyzerať staro, nemôžu byť označované ako „vintage“ ak boli vyrobené v priebehu posledných 20 rokov.

Napríklad, v roku 2016, všetko čo bolo vyrobené v priebehu rokov 1926 a 1996 je vintage, aj keď to tak na pohľad nemusí pôsobiť. Kožušinové kabáty, populárne najmä v 60tých rokoch, sú považované za vintage. Tie sú stále obľubované milovníkmi módy, napriek tomu, že v 80tých rokoch boli považované za kontroverzné. Taká obyčajná blúza z roku 1955 pôsobí inak ako kožušinová bunda a tiež je vintage.

Avšak slovo „vintage“ sa nepoužíva len na pomenovanie oblečenia, vintage môžu byť hodiny a iné dekorácie (napríklad lávové lampy zo 70tých rokov), taktiež aj rádia, autá, nábytok a šperky. Toto slovo je odvodenina od francúzskeho slova „vendage“, ktorého význam je „tohtoročné vinobranie“. Najprv sa tento výraz používal na označenie starého vína.

 

Retro oblečenie

Na rozdiel od vintage oblečenia, „retro oblečenie“ nie je označenie pre oblečenie, ktoré bolo vytvorené v nejakej konkrétnej dobe. Slovo „retro“ sa používa na označenie štýlu danej veci.

Toto oblečenie bolo vytvorené v nedávnej minulosti so zámerom imitovať oblečenie zo staršej doby. Mnoho obchodov s oblečením sa snaží priniesť späť do módy oblečenie, ktoré bolo in napríklad v 80tých alebo 90tých rokoch. Tieto veci sú retro, ale nie vintage. Vďaka retro oblečeniu, si ľudia môžu kúpiť oblečenie, ktoré vyzerá ako vintage bez toho, aby išli na E-bay a hľadali tam ozajstné vintage kúsky.

Výraz „retro“ je teda zvyčajne používaný na označenie vecí, ktoré vznikli za posledných 20 rokov so zámerom imitovať veci zo staršej doby. Rovnako ako slovo „vintage“, termín „retro“ sa nepoužíva len na opis oblečenia, ale retro môže byť aj hudba, nábytok alebo hračky.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.