Hriešne Krásna

Nový magazín pre ženy o kráse a trendoch

Móda

Nie všetky značkové slnečné okuliare sú kvalitné – ktoré si vybrať

Letné dovolenky, rovnako ako zimné radovánky na snehu, by ste nemali absolvovať bez slnečných okuliarov. Škodlivé UV žiarenie totiž necieli iba na našu pokožku, ktorú chránime krémami a oblečením, ale aj na citlivé oči. Do batožiny si pribaľte slnečné okuliare, na ktoré sa môžete spoľahnúť.

 

Investícia do kvalitných slnečných okuliarov sa oplatí

Na vlastnom zdraví rozhodne nešetrite. Počiatočná investícia do okuliarov sa vám vráti v spoľahlivej ochrane očí. V tomto prípade platí: Čím známejšia značka, tým prísnejšie je sledovaná. Musí spĺňať náročnejšie kritériá ako bezmenné módne doplnky, ktoré nájdete napríklad v supermarkete alebo v obchodoch s oblečením. Lacné slnečné okuliare sú väčšinou iba tmavé plastové „sklá“ s falošnými nálepkami informujúcimi o ochrane očí.

Slnečné okuliare lenonky

 

Nie je značka ako značka

Rozhodli ste sa investovať do kvalitného kúsku? Aj tu však platí, že nie je značka ako značka. Niektoré stavia skôr na dizajn a ich okuliare majú prvky, ktoré v konečnom dôsledku znižujú schopnosť chrániť oči – ako napríklad tenké stráničky, ktoré dovoľujú odrazu slnka z piesku či mora preniknúť do oka zboku.

 

Čo by mali spĺňať kvalitné značkové okuliare:

  • Dbajte na ochranu svojich očí pred UV žiarením. Sklá okuliarov by mali blokovať 99% UVB lúčov a 95% UVA lúčov. Naopak, okuliare, ktoré nemajú schopnosť blokovať škodlivé žiarenie, ale majú tmavé sklá (teda lacné okuliare, ktoré si kúpite kdekoľvek) spôsobujú, že zrenička sa rozšíri a do oka prenikne ešte viac škodlivých lúčov, ako keby ste nemali žiadne okuliare.
  • Veľkosť skiel by mala byť dostatočná, aby pokryli celú plochu oka. Rám by mal chrániť oko z boku.
  • Prihliadajte aj na svoje aktivity. Pokiaľ športujete, sklá by mali byť blízko pri tvári a je skvelé, ak sú stráničky hrubšie, prípadne potiahnuté gumou.
  • Farba okuliarov nevypovedá iba o vašom štýle. Má aj praktickú funkciu. Zbudnite na chvíľu na populárnu ružovú či holografické odlesky. Žlté a oranžové okuliare blokujú modré svetlo. Červené tóny skiel sa hodia na zimné športy. V lese využijete fialové alebo hnedé sklá. Na pláž a k vode si vezmite čierne okuliare – jednoznačne však polarizačné. Oranžové sa hodia na tenis a modré na golf. Sivé tóny znížia intenzitu svetla a sú takpovediac univerzálne.

Slnečné okuliare k moru

  • Ďalším dôležitým bodom je polarizačné sklo, ktoré ponúkajú napríklad Prada okuliare. Je dôležité pri pobyte pri vode, kde sa slnečné lúče odrážajú od hladiny a dokážu vážne poškodiť zrak.
  • Posledný dôležitý bod pri výbere vhodných slnečných okuliarov je materiál, z ktorého sú vyrobené šošovky. Sklenené dobre sedia na nose, sú o niečo ťažšie, ale lepšie odolávajú prípadnému potu a vode. Na druhej strane, ak sa rozbijú, vytvorí sa na nich tzv. pavučina a nesú so sebou veľké riziko poranenia. Polykarbonátové šošovky nie sú dostatočne odolné voči škrabancom. Polyamidové poskytujú čírosť ako sklo, ale pri prasknutí sa neroztrieštia na mnoho maličkých častí. Akryláty poskytujú menej jasné videnie, ale sú relatívne trvácne. Ich nevýhodou je neschopnosť odolávať extrémnym teplotám.

Nech si vyberiete akékoľvek značkové slnečné okuliare, nezabudnite na tvrdý obal, vďaka ktorému ich omylom nezlomíte, keď ich práve nemáte na očiach. Pravidelne im zatiahnite skrutky, aby sa nevykývali a na čistenie používajte čo najjemnejšiu handričku. Základné pravidlo znie: poškrabané slnečné okuliare sú neúčinné. Preto k nim musíme pristupovať jemne a starostlivo.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Hriešne Krásna. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta módy, kozmetiky, beauty či dámskeho lifestyle.